Wasze banery reklamowe:

Do właściwej obsługi strony przydało by sie parę groszy. Dlatego postanowiłem udostępnić powyższe miejsce na Wasze banery reklamowe, oczywiście płatne. Opłaty z nich zebrane (przelew na konto PayPal) przeznaczę na utrzymanie serwera i tego serwisu, a straszną kwotę ustalam na sumę 1,50zł za miesiąc wyświetlania ;P
Format baneru to 240x80px, max 100kb, format pliku *.jpg, *.png lub *.gif. Wszystkie zapytania w temacie proszę przesyłać na adres podany w dziale kontakt.

Mini blog o prostym programowaniu na Atari XL/XE


Decyzja o zamknięciu strony

Z powodów niesnasek i nieporozumień na forum atari.org.pl postanowiłem zrezygnować z prowadzenia strony. Nie będzie ona już wiecej aktualizowana i uzupełniana, gdyż jak widzę - mija się to z celem. Gdyby komuś była kiedykolwiek potrzebna - wszystkie źródła wysyłam do voy-a w celu zarchiwizowania na pigwie.

TopTen - kolejne głosy podliczone

Doszły nowe głosy do listy. Dziękuję i pozdrawiam.

TopTen - uzupełnienie

Ostatnio zaniedbałem stronę i korespondencję związaną ze stroną - proza życia. Ale strona nie zniknie poki co, mam nadzieję, żepo uporządkowaniu spraw bieżących dodam zaległe artykuły.

Dziś małe uzupełnienie na stronie TopTen - przypominam o głosowaniu! A osobie która przysłała głosy serdecznie dziękuję i pozdrawiam :) Przy okazjiniecozmodyfikowałem tabelę - zajęte miejsce, jeśli jest wspólne - przesuwa kolejkę niżej (do tej pory jak coś było na jednej pozycji, na przykład drugiej, razem z inną grą - dawało kolejnej w kolejce kolejny numer na liście. Obecnie kolejne miejsce jest przesuwane o odpowiednią ilość miejsc w dół.

Błąd numer 1 zdiagnozowany!

Swego czasu szukałem opisu błędu o kodzie nr 1. Nie udało się.

Do tematu wróciłem wczoraj, przez przypadek. Testowo potrzebowałem sprawdzić "taki" zawiły kod:

		10 BRUN "D:TEST.CTB"
		
Wszystko było o.k., aż do momentu kompilacji, gdy błąd się pojawił na nowo... Miker mnie naprowadził nieco na problem - otóż jest to niezgodność danych. Cociekawe, występuje tylko (przynajmniej tak to wygląda) w skompilowanym kodzie. Metoda zaradzenia jest banalna:
		10 BLOAD "D:TEST.CTB"
		
Jak się okazuje - po kompilacji kompilator instrukcję BRUN utożsamia z BLOAD, a przynajmniej tak to wygląda...

TopTen

Nieco ochłonąłem po Polconie, w nowej robocie już prawie zadomowiony, więc dodaję zaległe głosy od dwu osób. Dzięki chłopaki za głosowanie.

Mistrz Larek czuwa...

Larek czuwa! W procedurze zerowania pamięci przez move na stronie tkwił błąd - zerowane było 41 bajtów zamiast 40-tu. Poprawione.
Jednocześnie otrzymaliśmy nową, szybszą procedurę od Larka, który podszedł do tematu w troszkę inny sposób. Na podstronie z procedurami znajdziecie poprawioną wersję starej procedury, jak także propozycję Larka.

TopTen

Zagłosowała kolejna osoba. Głosy podliczone i dodane, głosowanie było ustawione - wszystkie gry z TB XL z dzisiejszych głosów znajdziecie na tej stronie. Dziękuję za uwagę ;).

TopTen

Zagłosowała kolejna osoba. Głosy podliczone i dodane. Dziękuję za uwagę ;).

Kilka pytań z atarionline.pl

Nawiązując do wątku Głosować, głosować... na atarionline.pl odpowiadam:
* tak, gry kompilowane w TB XL jak najbardziej się liczą - przykładami są tu Tecno Ninja i Cultivation w obecnym zestawieniu
* lista gier? Nie znam, ale o wielu wiadomo
* Tecno Ninja - na ekranie tytułowym należy nacisnąć trzy razy z
Mam nadzieję, że to choć trochę rozrusza głosowanie, bo póki co - ręce opadają... (Nogi już opadły).

A jednak...

Widzę, wystarczy nieco ponarzekać. Doszły głosy od jednej osoby - podliczone na stronie.

Zero zainteresowania

Jak widzę - TopTen absolutnie nikogo nie interesuje. A może brak zainteresowania stroną? No coż, mimo wszystko po Pixel Heaven postaram się dać kolejną część mojego artykułu o TB XL.

Zaczynamy listę Top Ten

Pewne czynniki spowodowały, że długo nie aktualizowałem strony. Trzeba to naprawić - choć samemu jest ciężko prowadzić całość, liczyłem na artykuły od czytelników. Czy się doczekam kolejnych - czas pokaże.

Powołałem też nową podstronę - Top Ten. Będzie to ranking gier napisanych w TB XL i w Action!, z dokładnie takim podziałem. Liczę na Wasze głosy, dodane w odpowiednich kategoriach. Głosowanie będzie się odbywać na drodze mailowej, a spodziewam się go postaci: maksymalnie po trzy tytuły, z podaniem informacji TB XL / Action!, głosować można raz na trzy miesiące. W trzech wybranych programach - punkty przyznawane według zasady 3pkt, 2pkt, 1pkt. Najlepsze 10 gier wpada na listę, reszta - oczekuje w poczekalni. Lista gier będzie aktualizowana wraz z głosami.

Zapraszam do przysyłania swoich typów!

Podręcznik Blukiego

W dziale TB XL pojawił się podręcznik Blukiego. Jednocześnie mam pytanie - ktoś chętny na wersję papierową? Bo rozważam wydrukowanie, o ile się Bluki zgodzi.

Faq się rozrasta

Dział FAQ powiększył się o sporą dawkę informacji przygotowanej przez Tomasza "TDC" Cieślewicza (lekko przeredagowane przeze mnie) - tym razem w dziale TB XL. W przygotowaniu duża część dotycząca Action!

Artykuł o Action!

Dzisiaj załączam pierwszą część artykułu Tomasza "TDC" Cieślewicza o programowaniu w Action! - same początki ;) Zapraszam do lektury.

Jeszcze raz dziś

Małe uzupełnienie w FAQ, pierwsza przykładowa procedura na podstronie TB XL.

Kolejna część artykułu

Doszła kolejna część mojego artykułu o TB XL. Tym razem troszkę o wczytywaniu i używaniu danych, głównie na przykładzie fontów, ale nie tylko. Zapraszam do działu Artykuły.

FAQ - ciąg dalszy

W dziale FAQ przybył kolejny artykuł Tomka "TDC" Cieślewicza dotyczący Action! i Basica, a dokładniej - o wydajności.

FAQ

Dzisiaj w dziale FAQ przybył artykuł Tomka "TDC" Cieślewicza o przenoszeniu programów z Basica do Action.

Przewodnik po Turbo Basicu XL

Napływają kolejne artykuły - dzięki Blukiemu mamy przewodnik po Turbo Basicu XL. Dzięki za pomoc.

Mała poprawka i pierwszy baner

Mała poprawka w "kruczkach i sztuczkach" - dzięki Larek! Dodany pierwszy baner reklamowy.

Pierwszy artykuł z zewnątrz ;)

Kolejna aktualizacja. Tomek "TDC" Cieślewicz napisał artykuł o... Turbo Basicu XL. Zapraszam do działu z artykułami.

Mały update 2

Drobnostki, sami znajdziecie.

Mały update

Ponownie dzisiaj. Mimo sygnałów od niektórych malkontentów, a może im na złość - póki co zamierzam poprowadzić ten projekt dalej, czy to im się podoba, czy nie. Jednocześnie zwracam im uwagę, że nie od razu Kraków zbudowano i że wypełnienie strony treścią musi chwilkę potrwać.
Ze spraw innych - ponieważ dostałem sygnały, że dla niektórych strona jest nieczytelna - wprowadziłem drobne zmiany, takie jak powiększenie rozmiaru fontu w części głównej, zmiana (rozjaśnienie) tła, itp. Mam nadzieję, że teraz jest lepiej.
Na koniec to, co najprzyjemniejsze - dzięki uprzejmości Andreasa Kocha mamy pierwszą paczuszkę z procedurami w Action! - polecam zajrzeć do odpowiednich działów. Może któryś z naszych speców od Action! postara się rozłożyć niektóre z nich na czynniki pierwsze i opatrzeć odpowiednim komentarzem.
Dziękuję także osobom, które starają się mnie wspierać, a nawet deklarują drobną pomoc w przyszłości przy tworzeniu tej stronki. Przyda się.
Kolejne aktualizacje wkrótce.

Pierwsza część artykułu

Kilka osób dostało informację wczoraj, ale postanowiłem, że pierwszą część artykułu upublicznię dzisiaj. Dzisiaj też jest oficjalna premiera strony. Zapraszam do współpracy.

Dlaczego powstała ta strona

Jako niewprawny pseudo-programista i z powodu notorycznego zniechęcenia do nauczenia się assemblera (co zacznę, to mi coś wypadnie, a potem trzeba zaczynać od początku...) postanowiłem ułatwic życie takim osobom jak ja. Programowanie na Atari to jest hobby, a jako takie powinno dostarczać przyjemności.
Ponieważ Atari ma wbudowany Basic, większość z nowych adeptów programowania zna przynajmniej jego podstawy. Nie jest to język nowoczesny ani szybki, ale przynajmniej prosty. Na potrzeby tej strony wybrałem nieco rozszerzoną jego wersję, a mianowicie Turbo Basic XL - zasadniczo zgodny w dół ze swoim pierwowzorem. Oprócz tego, że potrafi uruchomić większość programów swego prekursora i że wprowadza nowe funkcje - jest dostępny dla niego całkiem przyjemny kompilator i linker, pozwalające na tworzenie programów samouruchamialnych.
Turbo Basic XL ma jeszcze jedną zaletę - pseudo-modułową budowę, pozwalająca zamknąć poszczególne części programu w oddzielnych procedurach. Znacznie to upraszcza sposób budowy programu, pozwalając jednocześnie napisać na własne potrzeby "bibliotekę procedur", którą możemy potem wykorzystać we własnych programach. Jedyne co nas ogranicza - to numeracja linii, ale tą łatwo możemy zmienić za pomocą instrukcji RENUM - o której będzie w jednym z artykułów dostępnych wkrótce.
Również ze względu na modułową budowę i bogatą bibliotekę procedur wybrałem drugi język programowania dla Atari: ACTION!. W odróżnieniu od Turbo Basica XL - jest to język w pełni kompilowany. Do użycia skompilowanych programów bez cartridge-a z Action! wymagana jest biblioteka (tzw. Runtime) - choć z pewnymi ograniczeniami da się to obejść. Niestety, moja znajomość tego języka jest szczątkowa, więc poprosiłem osoby programujące w tym języku o artykuły na jego temat - co z tego wyniknie - zobaczymy.
A co z assemblerem i językiem maszynowym (skompilowanym kodem assemblera, jak go w skrócie można nazwać)? Cóż, pewnych rzeczy bez nich nie przeskoczymy, ale proste przykłady da się przełknąć. A oba języki pozwalają na uruchomienie procedur maszynowych bez żadnych komplikacji - najprostrze pewnie będą umieszczone wkrótce.
Na koniec wyjaśnie, dla kogo jest ta strona. Jest dla wszystkich. A dokładniej mówiąc dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki programowania w tych językach. Jak również dla tych, którzy szukają gotowych procedur do swoich programów. Ale o tym wkrótce.